DOLGU & BOTOX UYGULAMALARI


Dudak estetiği başlığı altında en çok talep edilen estetik işlem dudak dolgusu veya dudak kalınlaştırma işlemidir. Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde kişilere kültürden kültüre göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle hastanın ve doktorun bu konudaki görüşleri ve beğenileri bilinmelidir. Estetik bir uygulama öncesi mutlaka nasıl bir şekil istendiği açıkça ortaya konmalıdır. Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır, hacimleri azalır ve sahip oldukları dolgunluğu kaybederler. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur maalesef.

Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır. Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak üst dudak dikey planda kısaltılabilir ancak iz kalır. Gençlerden ziyade ileri yaşlarda daha sorunsuz uygulanır. Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve bu hastalara dolgu veya kalınlaştırma işlemi yapılır. Doğuştan ya da zamana yenik düşerek dolgunluğunu kaybeden dudakların hacim olarak desteklenmesi ve kişinin yüzüyle orantılı hale getirilip daha canlı bir görünüme bürünmesini sağlayan uygulamaya dudak dolgusu denir. Dolgu işlemi kişiye daha dolgun dudak yapısı kazandırdığı gibi ayrıca çevresinde var olan ince çizgi ve kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur.

Dudak Dolgusu – Dudak Kalınlaştırma Nedir?

 • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem (hazır/geçici dudak dolgusu) kullanmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise dolgu maddesi zamanla eriyeceği için geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilebilir.
 • Bu amaçla hazır/geçici dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır/geçici dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
  • Sadece kontürleri belirginleştirmek için yapılabilir.
  • Gerekiyorsa dudağın mukoza kısmına (pembe kısım) yapılabilir.
  • Başarılı bir estetik sonuç almak için dolgu işlemi deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Steril koşullarda yapılmalıdır.
  • Dolgu sonrası yapılan miktara ve kişinin özelliklerine göre bir miktar ödem olur ve ödem 3-7 gün sürebilir.
  • Uygulama yapıldığı gün dudaklar temiz tutulmalı, masaj yapılmamalı ve gece yüksek yastıkta hatta yarı oturur pozisyonda yatılmalıdır.
  • Dudakları kirletmeyecek şekilde soğuk uygulama yapılabilir.
 • Kalıcı dudak kalınlaştırma amacıyla ameliyathane koşullarında vücuttan alınan yağ veya yağ-deri şeritleri veya sentetik maddelerin bu bölgeye yerleştirilmesi işlemi yapılır. Lokal anestezi altında dudak içerisine hazır (Alloderm, Gore-tex vb.) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.

Dudak İnceltme

Çift dudak (double lip) deformitesi denilen durumda uygulanır. Lokal anestezi altında fazla dudak dokusu çıkartılır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bu konuda en yaygın kullanılan yöntem hazır ve geçici bir dolgu maddesinin kullanılmasıdır. Enjektöre çekilmiş halde bulunan hazır dudak dolgusunun uygulanması yaklaşık 15 dakika sürer.  İşlem öncesi dudaklara anestetik etkili bir jel sürülür ve soğuk uygulama yapılır. Daha sonra özel bir enjektöre çekilmiş halde kullanıma sunulan hazır ve geçici dolgu maddesidolgu yapılmak istenen alana  kontrollü bir şekilde aşama aşama yapılır. Bu amaçla en sık hyaluronik asit türevleri kullanılmaktadır.

Dolgu maddesi ile birlikte enjektörde lokal anestetik madde de içeren ürünlerin uygulaması çok daha ağrısız ve konforlu olmaktadır. İşleminin sonucu işlem biter bitmez gözlenir. İlerleyen saatlerde uygulama miktarına ve tekniğine göre bir miktar ödem ve şişlik gelişir. Soğuk uygulama ve gece yarı oturur pozisyonda yatmak ödemi azaltacaktır. Ödemin geçmesi ve gerçek sonucun ortaya çıkması bir kaç günü bulabilmektedir.

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir İşlem midir?

İçerisinde dolgu maddesi ile birlikte lokal anestetik madde barındıran bir marka kullanıyorum. Bu ürünün uygulanması son derece konforlu olmakta. Eğer sadece dolgu maddesi içeren bir ürün kullanılacak ise dudak sinirlerinin uyuşturulması daha ağrısız bir uygulama sağlayacaktır.

Dudak Dolgusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu öncesinde hasta ve doktor dolgunun miktarına birlikte karar vermelidir. Güzel veya estetik dudak kriterleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle dudak kalınlaştırma yaptıracak kişinin nasıl bir dudak istediği işlem öncesinde çok iyi irdelenmelidir. Bu amaçla hasta beğendiği dudak fotoğraflarını göstererek doktoruna bir fikir verebilir. İşlem esnasında çok büyük hacimli ve limitleri zorlayan uygulamalardan kaçınmak gerekir.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusunun etkisi uygulanan dolgu maddesinin yapısına, uygulama miktarına ve dolgu markasına göre değişiklik gösterir. En sık kullanılan hyaloronik asit türevi hazır/geçici dudak dolgusunun etkisi ortalama 1 yıl sürer.

Fransız Dolgusu Nedir?

Fransız dudağı dolgusu, üst dudağın bazı noktalarının daha belirgin hale getirilmesi ve alt dudak üzerine doğru kavis yaptırılması esasına dayanır. Yani üst dudak her yerinde boydan boya aynı kalınlıkta değildir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • DUDAK DOLGUSU YAPTIRMAM GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIM?

  Dudaklarınızın şekli ve dolgunluğu sizin için bir sorun oluyorsa, çevrenizdeki diğer insanlara göre dudaklarınız hacimsiz ise veya aşırı sarkık ise bu konuyu dolgu veya estetik yapacak doktora danışabilirsiniz. Uygulamaların olası risk ve komplikasyonları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Dudaklarınız yüzünüzün diğer ögeleri ile birlikte değerlendirilmeli ve dudak estetiğinden fayda görüp görmeyeceğiniz ortaya konmalıdır. Daha büyük ve daha dolgun dudakların her zaman daha güzel olacağı gibi bir kural yoktur, önemli olan sizin yüzünüzle uyumlu ve estetik bir görüntü yakalamaktır.

 • DUDAK ESTETİĞİ SONRASI İZ KALIR MI

  İz kalıp kalmayacağı dudak estetiği amacıyla hangi işlemin yapıldığına bağlıdır. Dolgu ve dudağın mukoza kısımlarından yapılacak küçük kesilerle yapılan işlemlerde belirgin bir iz kalmaz. Diğer taraftan dudak cildinin çıkarılması esasına dayanan dudak asma, kısaltma veya kalınlaştırma ameliyatlarından sonra iz kalmaktadır.

 • DUDAK ENJEKSİYONUNUN HERHANGİ BİR RİSKİ VAR MI

  Kişilerin kendi vücutlarından alınan dokulardan hazırlanan dolgu fizyolojik sınırlarda ve usulüne uygun şekilde yapıldığı taktirde bir riski yoktur. Bu tür yağ veya diğer doku enjeksiyonlarının en önemli avantajı hazır dolgularda gözlenebilen yabancı cisim reaksiyonu veya alerji gibi istenmeyen olayların görülmemesi ve bir miktar kalıcı olmasıdır.

 • DUDAK KALDIRMA AMELİYATI NEDİR?

  Üst dudağın burunla birleşim hattı boyunca üst dudak deri ve deri altı dokusu çıkartılarak üst dudak boyunun (burun-dudak arası mesafenin) kısaltılması amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu işlem sonucunda yapısal veya yaşlılık nedeniyle üst dişleri bir perde gibi tamamen örtmüş bir dudak yukarıya doğru kaldırılarak (daha doğrusu kısaltılarak) daha genç ve estetik bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Bu işlem kalıcıdır ve sonuç beğenilmediğinde geriye döndürülemez bu nedenle uygun adaylara doğru teknikle uygulanması önemlidir. Diğer taraftan, burun tabanındaki kesi hatlarında bazen dikkat çeken bir yara izi kalabilmektedir.

 • KALICI DUDAK DOLGUSU YÖNTEMİ VAR MIDIR?

  Kalıcı olan yani vücut tarafından emilmeyen bazı hazır dolgu maddeleri veya silikon plakalar vardır ancak ciddi reaksiyonlar yapabilmeleri veya zamanla dudaklarda oluşan değişime ayak uyduramamaları nedeniyle ben kendi pratiğimde kullanmıyorum. Diğer taraftan kişilerin kendi deri ve derialtı yağ dokusundan hazırlanan doku şeritleri veya sadece yağ dokusu bu amaçla kullanılmaktadır.

 • DUDAK DOLGUSU NE KADAR KALICIDIR

  Hazır ve geçici bir dolgu maddesi olan ve en sık kullanılan hyaluronik asit türevi dolgu maddesinin kalıcılığı ortalama 12 aydır. Bu süre kişiden kişiye bir miktar değişebildiği gibi yapılan dolgu miktarı arttıkça kalıcılık süresi de bir miktar daha artar.

 • DUDAK KALDIRMADA EN ETKİLİ YÖNTEM HANGİSİDİR

  “Etkili” kelimesi ile kastedilen dudağı kalınlaştırma etkinliği ise tüm dolgu maddeleri ile anında dudağı kalınlaştırmak mümkündür. Eğer, dudak kalınlaştırma işleminin kalıcılığı soruluyorsa “dermofat graft” denilen doku parçaları veya yağ dolgusu ile alerji veya doku reddi riski olmadan daha kalıcı sonuçlar almak mümkündür.

Görüşmeye Başla
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Selam;
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?