fbpx

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun Estetiği Ameliyatı veya Rinoplasti Ameliyatı Türkiye’de ve İstanbul’da en fazla talep edilen ve gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan bir tanesidir. İnsanın, çevresi ile etkileşiminde ve sosyal ilişkilerinde çok önemli bir rol oynayan yüz bölgesinin merkezinde burun yer almaktadır. Dış görünümün gittikçe önem kazandığı günümüz kültüründe estetik açıdan güzel kabul edilen standartların dışında bir burun, örneğin kemerli ve büyük bir burun, özellikle gençlerin çoğu tarafından bir kusur olarak algılanmakta ve ciddi özgüven sorunlarına yol açabilmektedir.

Burun, estetik açıdan değerlendirilirken mutlaka burunla birlikte yüzün estetik oran ve ölçülerine etki eden elmacık kemikleri, alın ve çene ucu gibi diğer yapılar da değerlendirilmeli ve gerekiyorsa aynı seansta bu bölgelere de müdahale edilmelidir. Yüze bütüncül bir estetik yaklaşımla yapılacak olan başarılı bir burun estetiği ameliyatı hastalarımızın yaşamlarında yeni bir sayfa açmakta, kendileri ve çevreleri ile daha barışık, özgüveni daha yüksek bireyler olarak yollarına devam etmelerini sağlamaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Anestezi altında, bir takım cerrahi teknikler kullanılarak, burnun yumuşak doku, kıkırdak ve kemik yapılarına müdahale ederek, burnun açı ve oranlarını değiştirme yani yeniden şekillendirme ve burnu yüzün diğer ögeleri ile daha uyumlu hale getirme operasyonudur.

Rinoplasti ile Neler Tedavi Edilebilir?

 • Burun boyutu yüz ile daha uyumlu hale getirilebilir.
 • Profil görüntüde burun sırtındaki kemer veya düzensizlikler giderilerek daha düzgün bir profil elde edilebilir.
 • Burun-dudak ve burun-alın açıları estetik ölçülere göre ayarlanabilir.
 • Burun ucunun yüksekliği değiştirilebilir; uzun burun ucu kısaltılır, basık burun ucu uzatılır.
 • Karşıdan bakıldığında burun tabanı daraltılabilir.
 • Burun ucunun şekli değiştirilebilir; geniş ve yayvan bir burun ucu daha kibar hale getirilebilir.
 • Burun delikleri küçültülebilir veya şekli değiştirilebilir.
 • Burun kanatları küçültülebilir veya şekli değiştirilebilir.
 • Burnun dışarıdan gözlenen eğrilikleri düzeltilebilir.
 • Burun içerisinde solunumu engelleyen septum deviasyonu ve konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) gibi sorunlar rinoplasti ameliyatı esnasında birlikte tedavi edilebilir.
İletişim Formu

Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Olacak Kişilerde Olması ve Olmaması Gereken Özellikler

Burun estetiği yüz görünümünde ve ifadesinde belirgin değişime neden olan ve geriye döndürülemez bir ameliyattır ve son derece kişiye özgüdür. Bu nedenle, rinoplasti ameliyatını başkalarının isteklerini karşılama, onlara kendini beğendirme veya medyada öne çıkan ideal yüz görünümüne kavuşma hevesiyle değil, sadece kendiniz için yaptırmalısınız.

Ameliyat adayları;

 • Psikolojik ve ruhsal açıdan son derece sağlıklı olmalıdırlar.
 • Ameliyat öncesi görüşmede bu tür sorunlar gizlenmemeli, ameliyat için acele edilmemelidir.
 • Öncelikle varsa ruhsal ve fiziksel problemler tedavi edilmeli ve ameliyata en iyi koşullarda girilmelidir.
 • Psikolojik olgunluğa erişmiş olmalı, iyimser bir ruh haline sahip olmalı; olası komplikasyon veya istenmeyen estetik sonuçları sabır ve olgunlukla karşılayabilecek durumda olmalıdır.
 • Yüz gelişimleri tamamlanmış olmalıdır.
 • Burnunda ve yüzünde olacak değişimi yıllardır istiyor olmalıdır, geçici bir hevesle ani karar alıp bu ameliyatı olmamalıdır.
 • Yüzünde ameliyat sonrasında olacak olan değişimi kabullenme ve adaptasyon sürecinde sorun yaşamayacak kadar motive olmalıdır.
 • Ameliyat konusunda kararsız olanlara zaman tanınmalı hemen ameliyat edilmemelidir.
 • Ameliyattan beklentileri gerçekçi olmalıdır.
 • Aşırı mükemmeliyetçi ve narsistik özelliklere sahip kişilerin ameliyat sonrasında ciddi sorunlar yaşaması çok olasıdır.
 • Burunlarındaki şekil bozukluğu göze çarpar nitelikte olmalıdır.
 • Burnunda beğenmediği özelliği tanımlayamayan veya çok küçük bir bozukluğu aşırı abartan kişiler uygun aday değildirler.
 • Ameliyat sonrasında sosyal ilişkileri ve yaşamı ile ilgili aşırı bir beklenti içinde olmamalıdır. Estetik burun ameliyatı sihirli bir değnek değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak tüm kesilerin burun içerisinde yapıldığı “kapalı” ve burun içerisindeki kesilere ek olarak burun delikleri arasındaki kolumella denilen yapı üzerinde cilt kesisinin de yapıldığı “açık” yöntem olarak iki ana cerrahi yaklaşım vardır. Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatında burun kemikleri ve kıkırdaklarına birlikte müdahale edilir. Tip rinoplasti (burun ucu estetiği) ameliyatında ise burun kemiklerine dokunmadan sadece burun ucunun ve kıkırdak yapıların şekillendirilir. Septorinoplasti ameliyatında ise burun estetiği ile birlikte burun içerisindeki septum deviasyonu da (orta bölme eğriliği) tedavi edilir. Burun estetiği standart bir ameliyat değildir, burundaki deformasyonların durumuna göre farklı cerrahi teknikleri plastik cerrahlar kendi cerrahi deneyimlerini de göz önüne alarak uygularlar.

Aslında burun estetiği her mevsim yapılabilir. Ancak, yaz mevsiminde havaların sıcak olması, insanların tatile çıkması, deniz, havuz yüzme vb. ev dışı aktivitelere daha yoğun katılım olması nedeniyle yaz mevsimi pek tercih edilmez. Diğer yandan birçok öğrenci, öğretmen veya çalışan insan yaz tatili döneminde ameliyat olmayı tercih edebilmekte. Bu nedenle yaz döneminde ameliyat düşünen hastalarıma planlarında varsa önce tatillerini yapmalarını ve daha sonra ameliyat planlamalarını öneriyorum. Hastaların ameliyat sonrası kalacakları mekânda klima olması konfor açısından yararlı olmakta. Ameliyat sonrasında ilk bir ay güneşten çok iyi korunmalarını ve sportif faaliyetlerden kaçınmalarını özellikle belirtiyorum. Yukarıda belirttiğim nedenlerle bahar ve kış ayları daha konforlu olabilmektedir.

Burun bölgesine hazır dolgu uygulamaları ile burun görünümünün bir miktar değiştirilmesi işlemidir. Her ne kadar kulağa basit ve pratik gelse de özellikle dolgu uygulamalarında alerjik reaksiyon, enfeksiyon, burun derisinde dolaşım bozukluğu, ciltte kontur düzensizliği, görme kaybı gibi bazı riskleri taşıdığı bilinmelidir.

Eğer ameliyat esnasında burun ucunun düşmemesi için özel destek yapılar ve dikişler kullanılarak önlem alınmamış ise ameliyat sonrası ilerleyen haftalarda burun ucundaki şişlik geçtikçe burun ucunda bir düşme yani yandan bakıldığında burun ucunun burun sırtına göre olması gerekenden daha az bir projeksiyon gösterdiği gözlenebilir. Ameliyatı izleyen ilk haftalar şişlik nedeniyle bu durum tam olarak değerlendirilemez.

Burundaki et (konka hipertrofisi) ve septum deviasyonu ameliyatı olacak kişiler eğer burun estetiği de yaptırmak istiyorlarsa veya burun estetiği de gerekiyorsa (burnun dışarıdan görünümü de değişecek ise) aynı seansta yaptırmaları çok önemlidir çünkü burun orta bölmesinden deviasyon düzeltilirken çıkartılacak olan kıkırdak dokular aynı seansta burun şekillendirmek için kullanılmaktadır. Burada önemli bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim; sadece burun eti ve deviasyon ameliyatı sigorta sistemleri tarafından kısmen veya tamamen karşılanabildiği için hastaya olan finansal maliyeti daha düşük olabilmekte ancak bu işlemlere burun estetiği de eklendiğinde sigorta şirketleri ile ödeme sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunlardan kaçınmak için önce burun eti ve deviasyon ameliyatı olmak ve daha sonra burun estetiği yaptırmak akla gelebilir ancak doğru bir yaklaşım değildir çünkü deviasyon ameliyatında çıkartılan kıkırdak dokular kullanılmaz ve atılırsa daha sonra yapılacak olan estetik ameliyatta sorunlar yaşanabilmektedir.

İyileşme süresi bireysel farklılıklara bağlıdır. İlk birkaç gün şişlik ve morluklar olabilir. Yaklaşık 1-2 hafta sonra normal aktivitelere dönülebilir, ancak tam iyileşme süreci birkaç ay sürebilir.

Online Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebi oluşturabilirsiniz. Forma bıraktığınız iletişim bilgileri üzerinden sizinle kısa sürede iletişime geçeceğiz.