fbpx

Otoplasti

Kepçe Kulak Esteği – Ameliyatı Nedir?

Okul çağlarından itibaren arkadaşlar arasında alay konusu edilebilen ve çocuklarda ciddi özgüven sorunu yaratabilen ve kulak kepçesinin kafatasından normalden fazla açılması ve karşıdan çok belirgin şekilde görülmesi ile karakterize olan kepçe kulak deformitesinin bir estetik ameliyatla düzeltilmesi işlemine kepçe kulak estetiği ameliyatı denir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat Yaşı: Kulak kepçesi erişkin boyutuna daha çocukluk yaşlarında ulaştığı için okul öncesi dönemden itibaren kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılarak çocuğun okulda uğrayacağı psikolojik travmanın önüne geçilmiş olur, 18 yaşını beklemeye gerek yoktur.
 • Anestezi Şekli: Çocuklarda genel anestezi altında, erişkinlerde ise damardan sakinleştirici ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.
 • Ameliyat Süresi: Uygulanan tekniğe ve deformasyonun derecesine göre 1-3 saat sürer.
 • Ameliyat Öncesi: Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren aspirin, yeşil çay veya E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri tüketilmemelidir. Bu konuda detaylı bilgiyi sitemizdeki ameliyat öncesi sayfasında bulabilirsiniz.
 • Ameliyat Tekniği: Klasik cerrahi teknikte kulak kepçesinin arka yüzünden yapılan bir kesi kullanılarak kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir, eksik olan kulak kepçesi kıvrımı oluşturulur ve kafatası- kulak kepçesi arasındaki açı normale getirilir. Cerrahi yöntem standart değildir deformasyonun tipine ve cerrahın deneyimine göre farklı teknikler kullanılabilir.
  • Kulak derisini hiç açmadan sadece dikişler yardımı ile de kulak kepçesi kısmen şekillendirilebilir, ancak dikişin kıkırdağı yırtması sonucu eski haline gelme ihtimali söz konusudur.
  • Ameliyat bitiminde, kulak derisinin yeni şekle uyum sağlaması için pansuman ve bandaj yapılır ve en az 5 gün yerinde tutulur.
 • Ameliyat Sonrası: Kulak derisi altına kan birikmesi komplikasyonuna önlem olarak, belden itibaren yarı oturur pozisyonda yatılarak kulak kepçelerindeki basınç azaltılır. Ek olarak, ameliyat sonrasında ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı ve kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri en az 2 hafta tüketilmemelidir.
  • Kulak kepçesi arkasına konulan dikişler 7-10 gün sonra alınır, bazen kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.
  • Pansuman bittikten sonra en az 15 gün daha, özellikle yatarken kulak kepçelerinin kazara öne kıvrılmalarını önlemek için yatarken özel bandaj kullanılır. Gündüzleri kişi uyanıkken bu bandajları kullanmasa da olur.
  • Kulak derisi ilk bir ay daha ödemli ve pembedir, zamanla deri daha da incelir ve son halini alır.
  • Kulak kepçesinin arkasındaki ameliyat izi için bazı kremler kullanılır, izin son halini alması ortalama 1 yılı bulur.
 • Ameliyatliyatın Risk ve Komplikasyonları
  • Enfeksiyon
  • Kulak derisi altında kan toplanması
  • Kulak derisinde dolaşım bozukluğu ve doku kaybı
  • Kesi izinin kötü iyileşmesi
  • Tatmin edici olmayan estetik görünüm 
  • Asimetri

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kepçe kulak ameliyatı ortalama olarak 1,5 – 2 saat sürmektedir. Yetişkinlerde lokal anestezi altında gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı çocuklarda ise genel anestezi ile yapılabilir. Kulak kepçesine yeni kıvrımlara uyacak şekilde bir bandaj uygulanır ve aynı gün veya ertesi gün hasta evine taburcu edilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası baş yüksekte olacak şekilde yatılır.

Herhangi bir kanama komplikasyonu olmaması için ameliyat sonrasında ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kanı sulandıran aspirin vb ilaçlar ve yeşil çay gibi bitkisel ürünler tüketilmemelidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk beş gün bandaj çıkarılmaz. Sonrasında özellikle geceleri kulakların farkında olmadan öne kıvrılmasını ve kendi üzerine katlanmasını önlemek için 6 hafta süre ile özel bir bant kullanılır, gündüzleri bu banta gerek yoktur ve hasta günlük hayatına devam edebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk bir ay kulak kepçesinin derisi normalden daha ödemli olur, zaman içerisinde deri daha da incelir, rengi tamamen normalleşir. Kulak arkasındaki ameliyat izi için de silikon içerikli kremler kullanılır, izlerin son halini alması ortalama bir yılı bulur.

Karşıdan bakıldığında kulak kepçesinin normalden daha fazla açılı ve görünür olmasıyla açıklanan kepçe kulak görünümünü kişinin yüzüyle daha orantılı bir hale getirmek için gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu

Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kulaklarınızı ıslatmamak koşulu ile her zaman duş alabilirsiniz. Kulaklarınızdaki pansumanların çıkması ve tamamen duş almak için ortalama 10 gün geçmesi gerekecektir.

Ameliyattan sonraki ilk bir ay kulak derisindeki ödem ve şişlikler geçer, kulak kepçesi daha doğal görünür. Dikiş hatlarının en güçlü hale gelmesi 3 ayı bulacaktır. Kulak kepçesi arkasında yapılan kesi izinin son halini alması ise 1-2 yılı bulmaktadır. Estetik ameliyatı sonrası hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

6 yaşından sonra kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Özellikle kepçe kulak deformitesi çok belirgin olan çocukların okul arkadaşları tarafından alaya alınmaları ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmeleri söz konusu olabilmekte. Bu tür çocukların erken yaşlarda tedavi edilmesinin daha sorunsuz bir okul dönemi geçirmeleri bakımından yararlı olduğu bilinmektedir.

Kulak kepçesi ameliyatına ait kesi izi kulağın arkasında kalır ve genellikle dikkat çekmez. Bu nedenle özellikle kulak kepçenizin arkasında bu iz aranmadığı sürece ameliyat olduğunuz anlaşılmaz.

Yeni doğan bebeklerde anneden geçen hormonlar nedeniyle kulak kıkırdakları henüz yumuşaktır ve kalıplarla bir miktar şekil vermek mümkündür. İlerleyen yaşlarda ise mutlaka bir cerrahi girişim gerekir. Sadece ip yardımı ile kulak kepçesini şekillendiren yöntem çok kısıtlı hasta grubunda uygundur ve deformitenin tekrarlama riski vardır.

Ameliyat sırasında anestezi kullanıldığı için ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası hafif ağrı ve rahatsızlık olabilir, ancak bu yönetilebilir düzeydedir.

Online Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebi oluşturabilirsiniz. Forma bıraktığınız iletişim bilgileri üzerinden sizinle kısa sürede iletişime geçeceğiz.